Diagnostyka posturalna i badanie stóp - Podozone Umów się na wizytę online

Diagnostyka posturalna i komputerowe badanie stóp

W trakcie wizyty diagnostycznej dowiesz się jak funkcjonuje Twój układ ruchu.
Zbadamy posturę oraz wydolność układu kostno-stawowego i siłę poszczególnych partii mięśni. Ocenimy zdolności motoryczne i ruchowe, ocenimy symetryczność obciążenia stóp na podłoże oraz zdiagnozujemy sposób poruszania, jego dynamikę i fazy chodu.

Jak wygląda badanie stóp dorosłych i dzieci?

Po wstępnej rozmowie, specjalista poprosi Cię, abyś stanął na macie tensometrycznej. Jest to podłączone do komputera urządzenie, wskazujące rozkład ciężaru ciała na stopie i badające środek ciężkości w pozycji stojącej. Następnie fizjoterapeuta zbada, w jaki sposób stawiasz kroki podczas marszu. Dodatkowo, za pomocą podoskopu, sprawdzi ustawienie Twoich stóp, kolan, a także napięcie łydek, gdy przyjmujesz różne pozycje, np. stoisz tylko na jednej nodze. Kolejnym etapem jest odbicie stóp na papierze za pomocą plantografu. To proste badanie świetnie pokazuje różnice pomiędzy lewą a prawą stopą, które bardzo często pracują w zupełnie odmienny sposób. 

Kiedy przyjść z dzieckiem na takie badanie?

Na pełną profilaktyczną diagnostykę (o ile nie ma wcześniejszych wskazań medycznych), zapraszamy rodziców z dzieckiem po ukończeniu 4 roku życia. Wtedy to właśnie maluch wyrasta z fizjologicznych etapów, które często niepokoją rodziców, jak np. szpotawość kolan.


Zgłoś się jak najszybciej, gdy zauważysz u dziecka:

  • zbyt szpotawe, czy koślawe kolana,
  • płaskie stopy, koślawe kostki,
  • widzisz, że przód stopy wygina się do środka,
  • widać zbyt duże wydrążenie stopy tzw. wysokie podbicie,
  • niszczenie niesymetryczne obuwia,
  • potykanie się o własne nogi, ociężałość,
  • dziecko zgłasza bóle kończyn (często nocne),
  • jeśli dziecko nie ma siły biegać, ma nadwagę lub bardzo szybko urosło w krótkim okresie czasu,
  • zbyt wypięty brzuch,
  • zauważasz skrzywioną linię kręgosłupa, wystające łopatki, zgarbione plecy.

Rodzicu, dziecięce stopy rozwijają się dynamicznie, dlatego najlepszą profilaktyką jest obserwacja i szybkie działanie. Niestety wada, czy jak może się wydawać drobna niedoskonałość, pozostawiona ”do wyrośnięcia” może się pogłębiać i negatywnie wpływać na wyższe partie ciała: kolana, biodra, kręgosłup, barki a nawet głowę. Jeśli więc, widzisz nietypowy sposób ustawiania stóp, nie łódź się, że dziecko z tego wyrośnie. Działaj, na początek zapisz dziecko na diagnostykę i komputerowe badanie stóp, a my zajmiemy się resztą.

Sprawdź również

Rezerwacji wizyty dokonasz pod nr. tel 607 770 937