Usuwanie brodawek wirusowych u dzieci - Podozone Umów się na wizytę online

Usuwanie brodawek wirusowych



Brodawka, co to takiego?
Brodawka, nazywana też potocznie kurzajką, to zmiana spowodowana zakażeniem przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Pomimo niegroźnego wyglądu, brodawki wirusowe są bardzo zaraźliwe, a bezpośredni kontakt ze zmianami, może powodować zakażenie.

Przyczyny występowania brodawek
Do najczęstszych czynników sprzyjających zakażeniu wirusem HPV zaliczamy: mikrourazy naskórka, obniżoną odporność, a także częsty kontakt z wirusem. Najbardziej narażone na zakażenie są dzieci oraz osoby posiadające uszkodzoną powierzchnię skóry.

Leczenie
W zależności od wielkości i rodzaju brodawek, ich umiejscowienia, a także stopnia zaawansowania zmiany, istnieje kilka sposobów ich leczenia.

W praktyce podologicznej, terapię najczęściej zaczyna się od miejscowego leczenia preparatami powodującymi stopniowe wyłuszczanie się zmiany, ale równie często korzysta się ze specjalistycznej aparatury.

W naszym Centrum pracujemy elektrokoagulacją, która polega na skutecznym uszkodzeniu wirusa znajdującego się w głębokich warstwach skóry, za pomocą ciepła, wytworzonego w czasie zabiegu.

Niektóre brodawki można usunąć już w czasie 2 zabiegów, podczas gdy inne pozostają odporne na stosowane metody. W obu tych przypadkach, kuracja powinna być kontynuowana aż do całkowitego ustąpienia zmian. Leczenie uznaje się na zakończone, dopiero gdy odnowione zostają prawidłowe warstwy naskórka.

Zapobieganie i profilaktyka

Ze względu na możliwość przeniesienia wirusa HPV nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem, ale również poprzez zakażone przedmioty, całkowite uchronienie się przed infekcją jest bardzo trudne.

Aby zapobiec zakażeniom wirusowym należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny. Istotne jest, aby chronić zadrapania i skaleczenia, a także unikać używania należących do innych osób przedmiotów mających kontakt ze skórą takich jak: bielizna, ręczniki czy obuwie basenowe.

Do infekcji najczęściej dochodzi u dzieci korzystających z miejsc publicznych, takich jak pływalnie, sale gimnastyczne i place zabaw typu „Małpi Gaj”.

Dzieci zwiększają ryzyko zakażenia brodawczakiem, pożyczając innym dzieciom obuwie, przemieszczając się boso pomiędzy nieckami basenu, pod prysznicem, czy przebierając się w szatni.

Uświadamianie dzieci i uczenie ich prawidłowego postępowania w miejscach publicznych, to podstawowe i mogące przynieść najlepsze efekty, zabezpieczenie przed zakażeniem brodawką wirusową.

Sprawdź również

Rezerwacji wizyty dokonasz pod nr. tel 607 770 937