Umów się na wizytę online

Kiedy wykonujemy wkładki ortopedyczne dla dziecka?

Wkładki ortopedyczne dla dziecka

Jeśli wkładki to w jakim wieku?

Minimalny wiek to moment kiedy dziecko jest już odpieluchowane i samodzielnie się porusza a rodzic otrzyma wskazanie medyczne do zaopatrzenia ortopedycznego od specjalisty. Jeżeli wcześniej nie ma wskazań do zastosowania indywidualnej wkładki, to zazwyczaj po 4 roku życia dziecko może być zbadane przez fizjoterapeutę w kierunku oceny funkcjonowania narządu ruchu.

DIAGNOSTYKA FUNKCJONALNa I KOMPUTEROWEGO BADANIA STÓP

Czy Twoje dziecko potrzebuje wkładek?

Możemy to potwierdzić, po szczegółowej diagnostyce i konsultacji z naszym fizjoterapeutą. W przypadku, gdy Twoje dziecko dostało już zalecenie noszenia wkładek od lekarza ortopedy, czy też rehabilitanta, to w naszym Centrum i tak przejdzie pełną diagnostykę i w oparciu o jej wyniki, zaprojektujemy i wykonamy wkładki Capron, które będą dopasowane do dysfunkcji każdej ze stóp.

Czy dziecko może nosić wkładki ortopedyczne, profilaktycznie, jeśli nie ma wady stóp?

Nie ma takiej potrzeby, a wręcz w takim przypadku noszenie profilaktycznie wkładek ortopedycznych może zaszkodzić delikatnemu i bardzo podatnemu na korekcję układowi kostnemu dziecka. Stopa dziecka rozwija się w swoim indywidualnym tempie i jeśli nie ma medycznych wskazań, to należy stopom malucha zapewnić naturalny fizjologiczny rozwój, a Ty Rodzicu zabezpiecz dziecku odpowiednie obuwie, które nie krepuje ruchów stopy i pilnuj aby chodziło po różnych podłożach, najlepiej boso. Jednocześnie bądź czujny i obserwuj kończyny oraz chód dziecka. Obserwacja to ważny element profilaktyki, który pozwoli na szybkie wyłapanie odchyleń od normy, oraz szybkie przeciwdziałanie ich skutkom. Ważne jest, aby obserwować całą sylwetkę tj.: kończyny dolne, stopy, kostki, kolana oraz obręcz biodrową, łopatki, linię kręgosłupa. Jeśli zauważysz jakieś dysfunkcje lub coś Cię zaniepokoi w poruszaniu się dziecka to skontaktuj się z naszym fizjoterapeutą dziecięcym.

Rodzicu, nigdy nie wkładaj w buty dziecka gotowych wkładek czy korekcji kupionych w sklepie. Powinieneś wiedzieć, że korygując ustawienie i pracę stóp oddziałujemy na cały narząd ruchu: na kolana, biodro, ustawienie miednicy, kręgosłupa a nawet głowy. Stopa dziecka nie jest taką samą stopą jak stopa dorosłego człowieka. Różni się nie tylko wyglądem, ale także układem kostnym, szczególnie u maluchów. U dzieci układ kostny cały czas rośnie i to w dodatku nierównomiernie, a do tego jest bardzo delikatny i łatwo go jest uszkodzić. Każda korekcja w bucie, nawet najmniejsza, wprowadza inne ustawienie wyższych partii ciała. Nieprawidłowe ustawienie stóp może skutkować uszkodzeniem kolan czy bioder.

Na co pomogą wkładki ortopedyczne?

Noszenie wkładek u dzieci małych pozwoli skorygować koślawienie i szpotawienie ponad normy kostek i kolan, wyrównanie poziomu miednicy i łopatek. U dzieci starszych indywidualne wkładki Capron będą przedłużeniem fizjoterapii zaleconej przez naszego specjalistę. Wzmocnimy lub unormujemy takie elementy jak: słabą siłę mięśniową i nieprawidłowe obciążenie ciała na podłoże. Dzieci uprawiające sport odczują ulgę w bólach więzadłowo-kostnych oraz bólach stóp w przodostopu i części piętowej.

Jakie wady można korygować wkładką ortopedyczną?

Wkładka ortopedyczna pozwoli skorygować:

  • koślawość i szpotawość stawów skokowo- piętowych oraz kolan,
  • stopę płasko-koślawą,
  • stopę końsko-szpotawą, sierpowatą,
  • chód gołębi lub chód na palcach,
  • płaskostopie podłużne oraz poprzeczne,
  • wyrówna skrót kończyny.

Rezerwacji wizyty dokonasz pod nr. tel 607 770 937