Umów się na wizytę online

POZNAJ SWOJE STOPY


Egipska, grecka i rzymska – to trzy rodzaje budowy stóp, które wyróżniamy ze względu na długość palców. Te naturalne uwarunkowania mogą mieć wpływ na schorzenia, które mogą się Tobie przytrafić.

W stopie egipskiej najdłuższy jest paluch, a kolejne palce są proporcjonalnie mniejsze. Takie ułożenie palców nadaje stopie smukły wygląd i pewnie dlatego uznawana jest za idealną. Pomimo tego, że idealna najczęściej narażona jest na powstanie palucha koślawego (zwanego halluksem), który bywa bardzo bolesny może przyczynić się do zaburzeń chodu. W dłuższym czasie może Cię to doprowadzić do zaburzeń biomechaniki i przeciążeń przodu stopy, m.in. do powstania modzeli i odcisków, przykurczy Achillesa czy niestabilności stawu skokowego

To taka stopa, w której najdłuższy jest drugi palec( Palec Mortona) -charakterystyczny dla starożytnych Greków. Palec Mortona to wrodzona wada anatomiczna i jak to z zaburzeniami bywa może sprawiać kłopoty. Osoby z dłuższym drugim placem, podczas chodzenia najbardziej obciążają właśnie wydłużony palec, który może ulegać uciskaniom w obuwiu, deformacjom lub zniekształceniom takim jak palce młotkowate (od drugiego do piątego) lub haluksy właśnie.

Jeżeli Twój paluch oraz drugi i trzeci palec są tej samej wielkości to jesteś posiadaczem stopy rzymskiej (zwanej też stopą kwadratową). Stopa wygląda na krępą i mocną, najlepiej znosi obciążenia. Ryzyko deformacji jest małe i występuje raczej u osób z nadwagą.

Czy wiesz jak wspaniałym i zadziwiającym mechanizmem jest ludzka stopa?
Stopa zbudowana jest z 26 kości i 33 stawów. To wszystko połączone jest ze sobą więzadłami i ścięgnami, jest ich aż 107. Niestety problemy ze stopami często bywają bagatelizowane. Kształt oraz wszelkie zmiany na stopach mogą mieć wpływ na dolegliwości w różnych częściach ciała, począwszy od stawów skokowych i kolanowych, poprzez biodra, kręgosłup i szyję a nawet staw żuchwowy.
Warto podkreślić, że zły wpływ na stopy mają m.in. złe obuwie: na obcasie, ciężkie i twarde, wąskie w palcach, z mało elastyczną podeszwą w części śródstopnej. Na złą kondycje stóp pracuje także długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, przeciążanie w trakcie aktywności sportowej oraz nadwaga, która niszczy cały układ kostny.
Zmiany na stopach, ból lub inne niepokojące objawy powinny być konsultowane ze specjalistą: fizjoterapeutą lub podologiem.
Jak możesz zadbać o swoje stopy?
Badanie stóp i biomechaniku ruchu to zapobieganie i profilaktyka, tak jak użytkowanie na co dzień indywidualnych wkładek ortopedycznych, rehabilitacja ruchowa po instruktażu fizjoterapeuty oraz reagowanie na sygnały stóp, bioder, kręgosłupa – w wielu przypadkach pozwolą uniknąć zabiegów chirurgicznych.