Umów się na wizytę online

Paluch koślawy, czyli hallux valgus

Hallux to bolesna deformacja w okolicy największego palca stopy, która charakteryzuje się patologicznym skrzywieniem względem I kości śródstopia. W zdrowej stopie kąt krzywizny dużego palca nie powinien przekraczać 10 stopni. Zwiększenie tego kąta, zaczerwienie stawu i pojawiający się na początku lekki ból, to moment, kiedy należy przyjrzeć się stopom, ponieważ hallux to zmiana, która postępuje i nigdy sama się nie cofnie.

W zaawansowanym stadium, hallux przesuwa się bardziej, wciąż zwiększając swój kąt przechylenia ku środkowej części stopy i uwydatniając coraz bardziej kość śródstopną. Jej nadmierny ucisk, nie tylko sprawia ból, ale może doprowadzić do stanu zapalnego torebki stawowej.

Deformacja palucha koślawego może doprowadzić do zniszczenia kolejnych palców stóp tworząc np. palce młotkowate lub pojawienia się innych bolesnych wad.

Aby nie pogłębiać deformacji należy unikać chodzenia w butach na wysokim obcasie z wąskimi noskami, biegania lub szybkiego chodu po twardych i płaskich nawierzchniach.

ZALECENIA:

– Chodzenie w obuwiu z szerokim czubkiem.

– Ćwiczenia stóp oraz mięśni i ścięgien podudzia.

– Stosowanie wkładek ortopedycznych Capron z korekcją dla palucha oraz odciążenie przodostopia lub ortezy ochronne, profilowane na hallux.