Umów się na wizytę online

Nordic Walking – coś więcej niż tylko spacery


Współcześnie tę formę ruchu definiuje się jako połączenie marszu fitness z techniką odpychania się od podłoża. Dzięki temu odzwierciedla ona doskonale pracę organizmu podczas chodu, marszu i biegu. Trening z kijami wykorzystuje się przede wszystkim w profilaktyce zdrowotnej, fizjoprofilaktyce, a także jako metodę wspomagającą proces rehabilitacji.


Nordic Walking rozwija wytrzymałość, siłę, gibkość i koordynację. To bardzo towarzyski sposób spędzania czasu, ponieważ uczestnicy mogą rozmawiać ze sobą.


Podstawowe walory tej aktywności fizycznej to:

  • poprawa sprawności sercowo-naczyniowej
  • obniżenie ryzyka rozwoju chorób układu krążenia
  • obniżenie ciśnienia
  • zwiększenie wydolności układu oddechowego
  • wzmocnienie układu odpornościowego
  • wzmacnianie mięśni właściwie całego ciała
  • zwiększenie ilości masy kostnej – co wspiera walkę z osteoporozą
  • przyspieszenie metabolizmu – lepsze spalanie kalorii, redukcja wagi
  • poprawa ruchomości stawów
  • redukcja poziomu stresu


Specyfika
Prędkość chodu jest większa niż podczas zwykłego spaceru. Spalamy więcej kalorii, a nasz metabolizm przyspiesza. Wspomagamy w ten sposób rozwój siły i wytrzymałości nie tylko nóg, ale i ramion. Kije są używane przez ręce w celu dopasowania (synchronizacji) do każdego wykonywanego kroku. Powoduje to większe zaangażowanie mięśni niż podczas zwykłego marszu.
Praca wielu partii mięśni poprawia stabilność chodu. Podczas marszu z kijami angażujemy blisko 90% mięśni.
Pracują mięśnie kończyn dolnych i górnych, mięśnie brzucha i pośladków przy jednoczesnym odciążeniu stawów, które szczególnie u osób otyłych są narażone na różnego rodzaju dysfunkcje. Zmniejsza się zatem także ryzyko powstania kontuzji.


Nordic walking zalecany jest także pacjentom cierpiącym na osteoporozę – ruch fizyczny zwiększa masę kostną oraz wzmacnia mięśnie.
W Nordic Walking, tak jak w każdym innym sporcie, ważna jest technika oraz odpowiednio dobrany sprzęt.


Metodyka
Podstawową zasadą chodzenia z kijami jest odpowiednia synchronizacja, ręce i nogi powinny pracować naprzemiennie, ruch ramion oraz bioder powinien być przeciwstawny.

  • należy stawiać stopy od pięty, a krok wydłużyć
  • sylwetka powinna być wyprostowana
  • kijki powinny być ustawione pod skosem w tył
  • przedni kijek powinien być stawiany w połowie odległości pomiędzy stopami, ręka powinna trzymać kijek. Natomiast po przeniesieniu ręki w tył należy wyprostować rękę w łokciu, odepchnąć się od kija i otworzyć dłoń.



Kije do Nordic Walking

Specjalne kije są najważniejszym elementem wyposażenia w tym sporcie. Tak jak każdy inny sprzęt, muszą one spełniać określone wymagania. Aby nie pojawiło się nadmierne napięcie w nadgarstkach, łokciach czy barkach, nie należy używać do nordic walkingu kijków narciarskich czy trekkingowych.

Produkuje się je z mieszanki włókna szklanego i włókna węglowego.
– górna część kijów o zmiennej długości może być wykonana z aluminium
– dolna — z włókna węglowego
Materiały te gwarantują najlepszą stabilność, lekkość i elastyczność oraz zmniejszają obciążenie stawów w ramionach i barkach. Przy wyborze kijków warto zwrócić uwagę na ich masę – najbardziej polecane są te, które ważą poniżej 500 gram (masa zależy w dużej mierze od materiału, z którego są wykonane).
Kije powinny zapewniać podparcie, ułatwiać zmianę kierunku ruchu oraz odpowiednio amortyzować.
Optymalna długość kijów wynosi 65% wzrostu użytkownika. Aby to zmierzyć, należy stanąć prosto i zgiąć łokieć do kąta prostego (90°). Na rynku do wyboru są kijki regulowane, czyli teleskopowe i te o stałej długości, które są częściej polecane przez miłośników i instruktorów Nordic Walkingu. 
Kupując kijki trzeba również zwrócić uwagę czy kupujemy kijki do Nordic Walkingu. Niekiedy myli się je z kijkami do trekkingu (przeznaczonymi do wypraw górskich).



Obuwie do Nordic Walking

Powinno mieć wysokiej jakości podeszwę. Polecane jest również takie, które ma ściętą podeszwę pod piętą i jest elastyczne. Nieodpowiednie dobranie stroju i kijków może zakończyć się kontuzją lub nie uzyskaniem odpowiednich efektów podczas marszu dlatego warto zwrócić na nie uwagę.



Wkładki trekkingowe

Każda stopa jest inna, a ciężar na stopę rozkłada się nierównomiernie. Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że każda aktywność fizyczna mocno angażuje stopy!
Wkładki indywidualne przede wszystkim w niesłychany sposób podnoszą bezpieczeństwo układu kostnego, dobrze stabilizują i amortyzują piętę, minimalizują wstrząsy (czyli chronią stawy, ścięgna i kręgosłup). Co więcej, wkładki wzmacniają i wspierają stopy w trakcie ich przetaczania, nadając im prawidłowe kierunki w trakcie supinacji i pronacji, zapobiegają przesuwaniu się stopy w przód, tył oraz na boki, zmniejszają zmęczenie stóp, są wygodne, lekkie, odporne na pot stóp, higieniczne.

Można je przekładać do innych butów!

Wykonane są z atestowanych i bardzo wytrzymałych materiałów wysokiej jakości.
Oczywiście mówimy o wkładkach wykonanych na zamówienie w pracowni wkładek, gabinecie podologicznym lub u fizjoterapeuty. Dopasowanie wkładek, zawsze powinno być poprzedzone szczegółowym badaniem przez specjalistę.

Indywidualne wkładki są przeznaczone dla każdej z Twoich stóp, w odróżnieniu od wkładek masowej produkcji. Twoja stopa różni się przecież od stopy sąsiada, kolegi z pracy czy koleżanki z sąsiedztwa…

Dzięki dobrze dobranym wkładkom ortopedycznym zminimalizujesz ryzyko kontuzji i podniesiesz wydajność podczas spacerów.


W Centrum PodoZone wykonujemy wkładki w czasie jednej wizyty u ortopodologa, tuż po diagnostyce stóp i narządu ruchu.
Czas wizyty = badanie + wkładki, to około 2h.
Wykonanie samej wkładki przez naszego specjalistę to około 75 min.


To wszystko znajdziesz u Nas!
Jeśli problem dotyczy Ciebie lub Twoich bliskich zapisz się już dzisiaj w dogodny dla Ciebie sposób.
📞
607 770 937
📲
Facebook – Messenger
📩
kontakt@podozone.pl

Znajdziesz nas w Elblągu:
Centrum PodoZone
📍 Ul. Nitschmanna 20-22 I piętro
📍
Ul. Pułkownika Dąbka 94A

Więcej informacji o wkładkach Capron oraz badaniu które należy wykonać przed ich wykonaniem, znajdziesz w poniższych linkach:
🔎 https://podozone.pl/podologia/fizjoterapia/diagnostyka-i-badanie-stop/
🔎 https://podozone.pl/podologia/fizjoterapia/badanie-przed-wykonaniem-wkladki/
🔎 https://podozone.pl/podologia/fizjoterapia/indywidualne-wkladki-ortopedyczne/