Umów się na wizytę online

Modzele i odciski

Modzele i odciski to zrogowacenia skóry, których przyczyną może być niesymetryczne i nadmierne obciążenie stóp w miejscu powstawania zmian lub noszenie zbyt ciasnego obuwia.

Czasem odciski lub modzele mylone są z brodawką wirusową, co może doprowadzić do rozsiana wirusa. Niestety często pacjenci nadużywają powszechnie reklamowanych preparatów aptecznych na bazie kwasu salicylowego, który w nadmierny sposób rozmiękcza naskórek, ale nie usuwa odcisku. To co widzimy to tylko jego część, a pozostały rdzeń kryje się głęboko w stopie i to on właśnie odpowiada za ból pacjenta.

Nadmiar naskórka należy systematycznie ściągać w gabinecie podologicznym lub po instrukcji specjalisty, w warunkach domowych. Nieumiejętne usuwanie zmian, może doprowadzić do powstawania groźniejszych form, dużo trudniejszych do usunięcia.

Najskuteczniejszą terapią przeciw powstawaniu modzeli i odcisków jest noszenie wygodnego obuwia, odciążenia ortopodologiczne lub indywidualne wkładki ortopedyczne, których dobór powinien być poprzedzony szczegółową diagnostyką stóp i badaniem komputerowym.

Sprawdź: Badanie stóp jest ważne