Co daje systematyczne bieganie? Zapobiega osteoporozie, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i przyspiesza metabolizm. To zaledwie przykłady dobroczynnego wpływu biegania, więc dlatego tak ważne jest dbanie o stopy!
Nasz organizm to najbardziej funkcjonalny układ jaki istnieje. Każdy mięsień, każda kosteczka, stawy, ścięgna, organy – wszystko ze sobą harmonijnie współpracuje.
Warto podkreślić, że całe nasze ciało oparte jest na stopach. Niewydolności i wady stóp mają wpływ na wyżej położone części narządów ruchu, mogą prowadzić m.in. do zwyrodnień, bólów stawów, bioder oraz kręgosłupa.
Co się dzieje ze stopami gdy biegamy?
Najprościej mówiąc to one „niosą” ciało. Podczas biegania nacisk na stopę to nawet trzykrotność naszej wagi ciała! A więc w trakcie ruchu, biegu dochodzi do bardzo dużych przeciążeń
Myślę, że nie trzeba przekonywać, że nawet przy najlepszej kondycji na przykład modzel pod stopą( płaskie zrogowacenie naskórka) z powodu pieczenia i bólu, może popsuć nasze plany treningowe.
Nie bez znaczenia są również wady stopy, które w trakcie normalnego chodu, mogą nam nie przeszkadzać, ale kiedy zaczynamy biegać stopy zaczynają funkcjonować w inny sposób- struktury więzadłowo- mięśniowe oraz liczne stawy zaczynają w sposób dynamiczny przemieszczać się i pracować, dysfunkcje stopy mogą się pogłębiać co bezpośrednio może przełożyć się na cały układ ruchu.
I co teraz?
Czy na przykład posiadacze halluksów, stopy Mortona( wydłużony drugi palec i obniżone główki 2-3 palca) czy płaskostopia nie mogą uprawiać sportu?
Co z bieganiem?
To, co teraz obserwujemy to w większości przypadków zaniedbania z lat wcześniejszych, kiedy o podologii i fozjoterapii stóp, biomechanice ruchu, fazach chodu jeszcze mało kto słyszał.
Nie oceniamy, ale działamy!
Od czego zacząć?
Od obserwacji stóp i odpowiedzi samemu sobie: czy odczuwam ból podczas chodzenia lub biegania, czy moje stopy różnią się od siebie, kiedy ostatni raz byłem u podologa czy fizjoterapeuty, czy kiedyś badałem stopy,
a może w mojej rodzinie choroby stóp są dziedziczne?
Przyjrzyj się stopom rodziców i swoich dzieci. Co możesz zrobić dzisiaj, by pomóc sobie w aktywności, rodzicom w usprawnieniu ich i dzieciom- by nie pozostawić im w spadku „lekkiej”- bo wyrośnie( nie wyrośnie!) koślawości kostek czy płaskostopia poprzecznego, które będzie miało swoje konsekwencje zdrowotne w przyszłości.
Najprostsze badanie jakie możesz zrobić sam, to obejrzeć swoje ulubione buty, takie stare, mocno zużyte.
W jaki sposób mają pościeraną podeszwę?
Na nich widać Twój wzorzec chodu. Każde przechylenie cholewki, nie symetryczne ścieranie buta – to sygnał do badanie komputerowego stóp i spotkania z fizjoterapeutą. Każdą wątpliwość, ból, czy zmiany skórne na stopach, koniecznie skonsultuj ze specjalistą podologiem!
Teraz już nie trzeba cię przekonywać, że bieganie to przede wszystkim zdrowe, zadbane stopy.
Dla pocieszenia dodam, że mało jest osób z idealnymi stopami, a większość świadomych biegaczy korzysta ze specjalnych indywidualnych wkładek do butów, które mają dobrane do ich potrzeb korekcje i odciążenia. I tutaj ważna informacja: wkładki te projektowane i wykonane są specjalnie dla potrzeb każdej ze stóp biegacza. Nie są to gotowe wkładki ze sklepu.
Dlaczego?
Bo stopy mogą różnić się od siebie, bo u każdego inaczej może rozkładać się ciężar ciała, jedna się bardziej suponuje inna pronuje. Wkładki potrzebne są po to, by odciążyć i zamortyzować najbardziej obciążone partie stóp, oraz usprawnić i zoptymalizować funkcje stopy- po to, aby bieg po zdrowie sprawiał maksymalnie dużo przyjemności.
Może zainteresuje Cię ten materiał
https://podozone.pl/podologia/fizjoterapia/diagnostyka-i-badanie-stop/
https://podozone.pl/podologia/fizjoterapia/indywidualne-wkladki-ortopedyczne/